Gmina Koziegłowy „Po stronie natury”

Już w najbliższą sobotę 20 kwietnia, w ramach piątej edycji programu „Po stronie natury”, w Nadleśnictwie Siewierz odbędzie się niecodzienne ekologiczne wydarzenie. W programie przewidziano sadzenie drzew pod okiem leśników oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych.

W sobotnie przedpołudnie pracownicy Żywiec Zdrój, wraz z rodzinami oraz okolicznymi mieszkańcami i młodzieżą z lokalnych szkół, pokażą jak być „Po stronie natury”. W ramach akcji, zorganizowanej na terenie Nadleśnictwa Siewierz, uczestnicy będą sadzić drzewa pod czujnym okiem leśników. Poznają też ciekawostki na temat lokalnej flory i fauny oraz dowiedzą się, jak obserwować przyrodę i dbać o środowisko naturalne. A wszystko to w niezwykle relaksującej leśnej scenerii. Na uczestników sadzenia czekać będą również ekologiczne zabawy i konkursy. Ostatnim elementem programu będzie wspólne ognisko.

Akcja sadzenia drzew w Nadleśnictwie Siewierz jest elementem programu „Po stronie natury” realizowanego od 2009 roku, dzięki współpracy Żywiec Zdrój, Lasów Państwowych oraz Fundacji Nasza Ziemia. Celem programu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz edukacja społeczeństwa o istotnym wpływie drzew na środowisko, w którym żyjemy. W ciągu czterech lat, czterema milionami drzew, obsadzono teren o powierzchni ponad 715 hektarów. W ramach piątej edycji w Beskidzie Żywieckim sadzony jest już piąty milion.

W tym roku po raz pierwszy akcje edukacyjne odbędą się również na terenie Nadleśnictwa Siewierz oraz Nadleśnictwa Mirosławiec. Realizowane działania mają zwrócić uwagę na potrzebę sadzenia drzew, które produkują tlen i odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu życia. Program pokazuje także, że dbałość o drzewa to nie tylko obowiązek leśników, ale zadanie wszystkich ludzi, którzy korzystają z dóbr lasów.

W ramach programu „Po stronie natury” co roku realizowany jest również konkurs grantowy, w którym placówki oświatowo-wychowawcze z całego kraju mogą uzyskać dofinansowanie projektów ekologicznych odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności. W efekcie czterech edycji konkursu, nakładem ponad pół miliona złotych, dofinansowano aż 89 lokalnych inicjatyw. W realizację zwycięskich projektów zaangażowało się 380 organizacji i instytucji. Do programu „Po stronie natury” może się przyłączyć każdy. Wystarczy odwiedzić stronę www.postronienatury.pl, kliknąć w przycisk POPIERAM TO! i dowiedzieć się więcej o lasach i ich roli w ekosystemie.


 O firmie Żywiec Zdrój S.A.:

Firma Żywiec Zdrój S.A. na początku swojego funkcjonowania była niewielkim zakładem produkującym wodę źródlaną. Dynamiczny rozwój sprawił, że w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną. Obecnie zatrudnia ponad 500 pracowników i według rankingu dziennika Rzeczpospolita znajduje się w czołówce polskich przedsiębiorstw (Lista 500). Produkty Żywiec Zdrój można znaleźć w połowie polskich domów. Firma była wielokrotnie nagradzana za działalność biznesową, zdobyła między innymi Tytuł Lidera Polskiego Biznesu.

W strategię działania Żywiec Zdrój S.A. na stałe wpisana jest realizacja projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wspiera nie tylko miejsca, w których działa, ale też prowadzi ogólnopolskie programy o charakterze edukacyjnym i z zakresu ochrony środowiska. Za działalność w ramach programu ekologicznego „Po stronie natury”, firma została nagrodzona tytułem Dobroczyńca Roku.

O Lasach Państwowych:

Lasy Państwowe to największa w Europie organizacja dbająca o obszary leśne. Tereny, którymi się opiekują stanowią niemal ¼ powierzchni kraju. Lasy Państwowe generują blisko 300 tys. miejsc pracy w sektorze leśno-drzewnym, a bezpośrednio w organizacji pracuje około 25 tysięcy osób. Dzięki swojej 90 letniej tradycji i imponującemu doświadczeniu, pracownicy Lasów Państwowych co roku sadzą 500 mln drzew,  tworząc warunki sprzyjające korzystaniu z dobrodziejstw polskich lasów. Ich najważniejszym celem jest zachowanie  ciągłości gatunkowej drzew, które należą do dobra wspólnego wszystkich Polaków. Leśnicy to druga pod względem zaufania społecznego grupa zawodowa w Polsce. Więcej na: www.lasy.gov.pl

O Fundacji Nasza Ziemia:

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego - edukację ekologiczną. Została założona 20 lat temu przez  Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby i zachowania pomagające dbać o ochronę środowiska naturalnego. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie. Więcej na: www.naszaziemia.pl.